i LV EN

PAR IESAISTIES.LV

Digitālās koprades platforma IESAISTIES.LV apvieno dažādas ar kultūras mantojuma un humanitāro zinātņu datiem saistītas līdzdarbošanās iespējas, kas pēdējo gadu laikā tapušas LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtā (LU LFMI).

IESAISTIES.LV piedāvā kultūras mantojumu iepazīt un tam pavisam cieši pietuvoties caur dažādiem līdzdarbošanās veidiem – gan pētot, lasot, apskatot, gan arī pieliekot roku, piemēram, manuskriptu pārrakstīšanā, informācijas precizēšanā, daloties ar savu pieredzi un zināšanām. Līdzdarboties var arī pavisam radoši – iespaidojoties no senā, radot ko jaunu.

Šo līdzdarbošanās iespēju pamatā ir daudzpusīga informācija un apjomīgi digitalizēti kultūras mantojuma materiāli, kas savrup atrodami divu lielāko LU LFMI digitālo resursu paspārnē – Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā garamantas.lv un literatūras vortālā literatura.lv.

Kā piedalīties?

IESAISTIES.LV digitālās koprades iniciatīvās piedalīties aicināts ikviens!

IESAISTIES.LV sākumlapas vidū ir izkārtoti dažādi krāsaini elementi. Katrs no tiem ved uz atsevišķu aktivitāti kādā no LU LFMI digitālajiem resursiem. Tā varbūt gan atsevišķa platforma kā, piemēram, “Mūslaiku kalendārs” (Contemporary Calendar) vai “Lasi dzejiņas” (Children's Poetry Out Loud), vai arī atsevišķa sadaļa kādā no LU LFMI digitālajām platformām, piemēram, kartes, audio vai autobiogrāfijas.

Izvēlēties savām interesēm piemērotāko līdzdarbošanās formu, nozari vai materiāla veidu var, izmantojot kreisajā pusē iestrādātos filtrus, kas izgaismos Jūsu interesēm atbilstošākās aktivitātes.

Kāpēc piedalīties?

Lai palīdzētu! LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts glabā un rūpējas par lielu kultūras mantojuma datu apjomu, tai skaitā par Latviešu folkloras krātuves – vienu no senākajām un lielākajām folkloras kolekcijām Eiropā – digitalizāciju. Datu ir daudz, tie strauji pieaug, informācija noveco, bet darbinieku, kas strādā ar šiem datiem ikdienā, ir maz. Tāpēc palīdzība manuskriptu atšifrēšanā un informācijas precizēšanā ir ļoti no svara – tas palīdz informācijai tapt precīzākai, pieejamākai ikvienam un arī labāk atrodamai internetā.

Lai iepazītu! Piedalīšanās digitālajā kopradē ir iespēja labāk iepazīt kultūras mantojumu. IESAISTIES.LV iekļauta informācija un digitālie objekti, kas atrodami tikai vienā eksemplārā un nekur citur nebūs ne dzirdami, ne apskatāmi. Atšifrējot senus rokraksta manuskriptus, iespējams, būsit pirmais, kas uzrakstīto lasījis un ar savu piedalīšanos palīdzēsit manuskriptu lappusēs uzrakstīto informāciju padarīt atrodamu arī citiem. Pētot kartes, noskaidrosit to, kas jūsu pusē dzimis, dzīvojis, strādājis vai kādas teikas, sakāmvārdi vai ticējumi tur pierakstīti.

Lai saglabātu! Lai nākotnes paaudzes uzzinātu par to, kā esam dzīvojuši, svētkus svinējuši un kam ticējuši šodien, LU LFMI aicina piedalīties etnogrāfiskās aptaujās, sniedzot ziņas uz pētnieku sagatavotiem jautājumiem. "LFK jautā" aicina izstāstīt par svētku svinēšanu, bet "Mūslaiku kalendārs" piedāvā atzīmēt dienas, ko pavadāt atšķirīgi no ikdienas.
Latviešu folkloras krātuve aicina iesniegt saglabāšanai arhīvā materiālus, kas, iespējams, ir jūsu rīcībā:  dziesmu un atmiņu klades, rakstītas dienasgrāmatas un atmiņas, buramvārdu grāmatiņas un citus folkloras arhīvam atbilstošus materiālus.

Lai dalītos ar zināšanām! LU LFMI digitālajos resursos ir daudz personu, darbu un pieminētu vietu, par kurām saglabājusies pavisam niecīga informācija. Jūsu zināšanas noderēs! Savukārt, daloties ar zināšanām, piemēram, par to, kā Jūs svinat svētkus un atzīmējat citas dienas, palīdzēsiet mūsdienu paaudžu svinēšanas tradīcijas saglabāt nākamajām paaudzēm un arī tapt pētījumiem.

Lai radītu! Digitālā koprade ir iespēja, mācoties no senā, iedzīvināt kultūras mantojumu, iekļaut to mūsdienu kultūras apritē un caur pielietojumu to arī labāk saprast un iemācīties. Jūs varat klausīties senas arhīva dziesmas un dziedāt tāpat kā dzirdams ierakstā vai citādāk, radot jaunu versiju. Jūs varat arī ieskaņot savu balsi, lasot simt gadu senas bērnu dzejas, piepulcinot to vairākiem citiem simtiem citu lasītāju.

Kļūstiet par pētnieku sabiedrotajiem – palīdziet, izziniet, dalieties un radiet!

Saziņai: garamantas@lulfmi.lv


IESAISTIES.LV veido LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI) ES ERAF finansētā projektā “Stiprinot zināšanu sabiedrību” (Nr. 1.1.1.1/16/A/040). Projekta mērķis ir izstrādāt virtuālu pētniecības un sabiedrības iesaistes laboratoriju un informācijas analīzes rīkus pētījumu veikšanai digitālajās humanitārajās zinātnēs, iesaistīt sabiedrību kopīgu zināšanu radīšanā un padarīt publiski brīvi pieejamu, apjomīgu kultūras datu kopumu pētniecībai un vispārējai izziņai.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.